ICAO иккинчи глобал симпозиуми доирасида авиацияни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
Сеулда (Жанубий Корея) халқаро фуқаро авиацияси ташкилотининг (ICAO) амалга оширишни қўллаб-қувватлаш бўйича иккинчи глобал симпозиуми (GISS) ўз ишини давом эттирмоқда, унда ICAO Бош котиби, ICAOга аъзо давлатларнинг транспорт вазирлари, авиация раҳбарлари ва авиация тизими вакиллари иштирок этмоқда. Ушбу тадбирда транспорт вазири Илҳом Махкамов бошчилигидаги делегацияси ҳам иштирок этмоқда.
Ушбу тадбир ICAO Жаҳон авиация форуми (IWAF), Авиация ҳамкорлиги бўйича глобал симпозиум (GACS) ва TRAINAIR PLUS глобал авиация тренингини ўзида бирлаштириб, унинг доирасида энг сўнгги инновациялар, операцион ечимлар ва авиация барқарорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлар кўриб чиқилади.
Симпозиум доирасида Илҳом Махкамов ICAO бош котиби Хуан Карлос Саласар билан учрашув ўтказди ва Ўзбекистон ICAOнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш сиёсати ва амалиётини қўллаб-қувватлашини алоҳида таъкидлаб ўтди. Вазир Ўзбекистоннинг углерод чиқиндиларини камайтиришдаги энг самарали ҳиссаси Jet A-1 ярим синтетик (50/50) авиация ёқилғиси (SSF) ишлаб чиқаришни ўзлаштириш ва фуқаро авиациясида чиқиндиларни 20 фоизга камайтиришдан иборатлигини таъкидлади. Махкамов келажакда Ўзбекистан GTL томонидан ишлаб чиқарилган тўлиқ синтетик авиация ёқилғисига ўтиш режалаштирилганлигини қўшимча қилди. Учрашув якунида жорий йилнинг 5−6 июнь кунлари Самарқанд шаҳрида ICAO ишчи гуруҳининг “Тил бўйича профессионал талабларни жорий этиш” (EUR/nat ICAO EASPG LPRI tf/42) 42-сессиясини ўтказиш режалаштирилганлигини маълум қилди.
Транспорт вазири Сингапур транспорт вазири Амий Хор билан ҳам учрашув ўтказди. Учрашув доирасида томонлар Ўзбекистон Республикаси аэропортларини ривожлантириш соҳасидаги "Changi Airports International Pte" компанияси билан ҳамкорлик ва "PSA International" компанияси билан Ўзбекистон ҳудудида замонавий контейнер терминалини ташкил этиш масалаларини муҳокама қилдилар. Вазирлар Сингапур тажрибаси асосида Ўзбекистонда ер ости метро линияларини лойиҳалаш ва қуриш муҳимлигини таъкидладилар. Шунингдек, икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик ўз ичига транспорт тизимини ақлли бошқариш маркази ва Сингапур тажрибасини жорий этишни ҳам олиши қайд этилди.

В рамках Второго глобального симпозиума ИКАО обсуждены вопросы авиационной отрасли
В Сеуле (Южная Корея) продолжает свою работу Второй глобальный симпозиум Международной организации гражданской авиации (ИКАО) по поддержке внедрения (GISS), на котором участвуют Генеральный секретарь ИКАО, министры транспорта государств-членов ИКАО, главы авиационных властей и другие представители авиационной индустрии. От Узбекистана участвует делегация Минтранса во главе министра транспорта Илхома Махкамова.
Глобальный симпозиум, организованный министерством земли, инфраструктуры и транспорта Республики Корея объединяет Всемирный авиационный форум ИКАО (IWAF), Симпозиум по глобальному авиационному сотрудничеству (GACS) и Симпозиум по глобальной авиационной подготовке и TRAINAIR PLUS с целью освещения новейших цифровых инструментов ИКАО, ключевых инициатив и совместных усилий по поддержке устойчивости авиации, инноваций, устойчивого развития и оперативных решений.
В рамках симпозиума Илхом Махкамов провел встречу с Генеральным секретарем ИКАО Хуан Карлос Саласаром, и отметил, что Узбекистан поддерживает политику и практику ИКАО в области охраны окружающей среды. Министр подчеркнул, что наиболее эффективным вкладом Узбекистана в сокращении выбросов углерода является освоение производства и использование в гражданской авиации полусинтетического (50/50) авиационного топлива (SSF) Jet A-1, которое сокращает выбросы на 20%. Махкамов добавил, что в перспективе планируется перейти на полностью синтетическое авиатопливо производства Uzbekistan GTL. По итогам встречи были озвучены планы по проведению 42-заседания рабочей группы ИКАО «Внедрение профессиональных требований по языку» (EUR/NAT ICAO EASPG LPRI TF/42) 5−6 июня 2023 года в городе Самарканд.
Министр транспорта провел встречу с министром транспорта Сингапура Амий Хором. В рамках встречи стороны обсудили  сотрудничество в сфере развития аэропортов Республики Узбекистан с компанией «Changi Airports International Pte. Ltd» и создание современного контейнерного терминала на территории Узбекистана с компанией «PSA International». Министры подчеркнули важность проектирование и строительство подземных линий метрополитена в Узбекистане на основе опыта Сингапура. Сотрудничество двух стран также включает в себя развитие сотрудничества с Центром интеллектуального управления транспортной системой и внедрения опыта Сингапура.
На площадке форума также проведены ряд двухсторонних встреч с министром транспорта Индонезии Буди Каря Сумади, представителями “Hyundai Motor Group”, “Korea Airports” и аэропорт “Инчхон”.