Корея Республикаси билан транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик ривожлантирилади
Аввал хабар берилганидек, шу кунларда Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Корея Республикасида хизмат сафарида бўлиб турибти. Ушбу ташрифдан асосий мақсада Корея Республикаси билан транспорт, логистика ва рақамлаштириш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришдан иборатдир.
Ташрифнинг иккинчи кунида Транспорт вазирлиги ишчи гуруҳи аъзолари Корея Республикасининг Пусан шаҳрига ташриф буюриб, у ерда Пусан шаҳар мэрияси ва “Пусан” денгиз портини бошқариш администрацияси раҳбарлари билан музокаралар ўтказди ҳамда транспорт ва йўл хўжалиги соҳасидаги инфратузилма лойиҳалари билан яқиндан танишди. Хусусан, “Пусан” денгиз портини бошқариш администрацияси Вице-президенти Ким Гван-мин билан логистика, транзит ва юкларни етказиб бериш масалалари бўйича музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида “Пусан” денгиз порти маъмурияти транспорт ва логистика соҳаларида ёш кадрларни етиштириш, улар учун экспорт-импорт жараёнларида портлардан унумли фойдаланиш бўйича кўникмаларини ошириш мақсадида Транспорт вазирлигинининг 10 нафар вакиллари учун Пусан шаҳрида бепул ўқув курсларини ташкил этишга тайёрлигини маълум қилди.
Шунингдек, шу куни Пусан шаҳар мэри ўринбосари Ли Бюнг-жин билан мамлакатларимиз ўртасида транспорт, йўл хўжалиги ва портларда юк ташиш соҳаларида икки томонлама алоқаларни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилиш юзасидан учрашув бўлиб ўтди. Учрашув томонлар жамоат транспортини ҳамкорликда Корея тажрибасини қўллаган ҳолда ривожлантириш, автомобиль йўллари ва кўприкларни қуриш соҳаларида ўзаро тажриба алмашишга келишиб олинди.
Шунингдек, Пусан шаҳридаги Кимхэ ҳалқаро аэропортида мазкур аэропортнинг ижрочи директори Жэ Хи Пак билан авиация соҳасидаги ҳамкорлик, аэропортларни ривожлантириш бўйича учрашув бўлиб ўтди.  Музокаралар давомида Жэ Хи Пак келгусида Ўзбекистоннинг йирик ва тарихий шаҳарлари ҳамда Пусан шаҳри ўртасида авиарейсларни йўлга қўйиш режаси борлиги ва шу сабабли ҳозирги вақтда мазкур рейсларнинг молиявий-иқтисодий жиҳатлари, тушумлар ва бошқа ҳисоб-китоблар ишлаб чиқилаётганлигини маълум қилди.
Ушбу ҳисоб-китоблар асосида ўзбек томони авиаташувчиси билан музокаралар ўтказган ҳолда Пусан шаҳри ва Тошкент, Самарқанд, Бухоро шаҳарлари ўртасида авиарейсларни йўлга қўйиш имконияти мавжуд эканлиги билдирилди. Томонлар ўртасида мазкур қўшимча рейсни йўлга қўйиш бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш ва зарурий ички идороавий жараёнларни жадаллаштиришда амалий кўмак кўрсатишга келишиб олинди.

Будет развиваться сотрудничество с Республикой Корея в области транспорта и логистики
Как сообщалось ранее, рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым находится с рабочей поездкой в Республике Корея. Основной целью данного визита является дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Корея в сфере транспорта, логистики и цифровизации.
Во второй день визита члены рабочей группы Министерства транспорта посетили город Пусан, где провели переговоры с руководителями мэрии Пусана и администрации управления морским портом “Пусан”, а также ознакомились с инфраструктурными проектами в сфере транспорта и дорожного хозяйства. В частности, были проведены переговоры с Вице-президентом Пусанской администрации по управлению морским портом Ким Гван-мин по вопросам логистики, транзита и доставки грузов.
В ходе переговоров администрация морского порта Пусан заявила о готовности организовать в Пусане бесплатные курсы обучения для 10 представителей Министерства транспорта в целях развития молодых кадров в сфере транспорта и логистики, повышения для них навыков эффективного использования портов в экспортно-импортных процессах.
Также в этот день состоялась встреча с заместителем мэра Пусана Ли Бюнг-цзином по обсуждению перспектив развития двусторонних связей между нашими странами в сфере транспорта, дорожного хозяйства и портовых перевозок. На встрече стороны договорились совместно развивать общественный транспорт с использованием корейского опыта, обмениваться опытом в области строительства автомобильных дорог и мостов.
Также в этот день в международном аэропорту Кимхэ в Пусане состоялась встреча с исполнительным директором данного аэропорта Дже Хи Пак по вопросам сотрудничества в сфере авиации, развития аэропортов. В ходе переговоров Дже Хи Пак сообщил, что в будущем планируется наладить авиарейсы между крупными и историческими городами Узбекистана и городом Пусан, в связи с чем в настоящее время прорабатываются финансово-экономические аспекты данных рейсов, поступления и другие расчеты.
Было отмечено, что на основе этих расчетов узбекская сторона, проведя переговоры с авиаперевозчиком, имеет возможность наладить авиарейсы между городом Пусан и городами Ташкент, Самарканд, Бухара. Стороны договорились наладить взаимовыгодное сотрудничество по запуску данного дополнительного рейса и оказать практическое содействие в ускорении необходимых внутриведомственных процессов.