Корея Республикаси Элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Транспорт вазири Илҳом Махкамов Жанубий Кореянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Вон До Ён ҳамда Корея Эксимбанк ваколатхонасининг Тошкентдаги раҳбари Сангжин Канг билан музокаралар олиб борди.
Томонлар транспорт соҳасидаги алоқаларнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболларини муҳокама этишди. Хусусан, мамлакатларимиз ўртасида мунтазам авиақатновлар сонини ошириш имкониятлари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув давомида Транспорт вазири Корея компанияларининг иштирок этиш имкониятини ўрганиш учун Ўзбекистон Республикасидаги автомобиль йўлларини реконструкция қилиш ва қуриш бўйича бир қатор лойиҳаларни тақдим этди.
Корея Эксимбанк ваколатхонаси раҳбари "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ эҳтиёжлари учун "Hyundai Rotem" компанияси томонидан ишлаб чиқарилган 6 та электропоездни харид қилиш лойиҳасининг амалга оширилиш ҳолати ҳақида маълумот берди ҳамда Ўзбекистоннинг бошқа транспорт лойиҳаларида иштирок этишга юқори қизиқиш билдирди.
Элчи жаноблари Ўзбекистон Кореянинг стратегик, жумладан, транспорт соҳасидаги муҳим ҳамкорларидан бири эканини алоҳида таъкидлади. Корея томони вазирлик раҳбариятини жорий йилнинг иккинчи ярмида бўлиб ўтадиган Корея – Марказий Осиё халқаро форумига таклиф этди.

Состоялась встреча с Послом Республики Корея
Министр транспорта Илхом Махкамов провел переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Южной Кореи в Республике Узбекистан Вон До Ёном и главой представительства Эксимбанка Кореи в Ташкенте Сангджин Кангом.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития транспортных связей. В частности, состоялся обмен мнениями о возможностях увеличения количества регулярных авиарейсов между нашими странами.
В ходе встречи Министр транспорта представил ряд проектов по реконструкции и строительству автомобильных дорог в Республике Узбекистан для изучения возможности участия корейских компаний.
Глава представительства Эксимбанка Кореи предоставил информацию о ходе реализации проекта по закупке 6 электропоездов производства компании "Hyundai Rotem" для нужд АО "Узбекистон темир йуллари" и выразил высокую заинтересованность в участии в других транспортных проектах Узбекистана.
Господин Посол особо подчеркнул, что Узбекистан является одним из ключевых стратегических партнеров Кореи, в том числе в транспортной сфере. Корейская сторона пригласила руководство министерства на Корейско-Центральноазиатский международный форум, который состоится во второй половине этого года.