Махсус-тактик ўқув машқлари бўлиб ўтди
Бугун, 27 май куни “UAT” МЧЖ, “Uzbekistan airways” АЖга қарашли объектларда “Зилзила ва ёнғин оқибатида юзага келган фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш” мавзусида махсус-тактик ўқув машқлари ўтказилди.
Махсус-тактик ўқув машиқида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, “UAT” МЧЖ ходимлари ва тегишли идора ва ташкилотлардан жалб этилган махсус техника ва мутахассислар иштирок этди.
Ўқув машқи бошланишидан олдин барча хизматлар ўзларининг куч воситалари билан саф тортиб, махсус техника воситалари шай ҳолга келтирилиб, уларнинг тайёргарлиги юзасидан савол-жавоблар, суҳбатлар ўтказилиб, ўқув машқлари ўтказилишига киришилди.
Махсус-тактик ўқув машқлари мобайнида масъул хизматлар тузилмалари шахсий таркибининг ҳаракатлари, бириктирилган махсус асбоб-анжом ва ҳимоя воситаларидан фойдаланиш кўникмалари ҳамда тузилмаларни фавқулодда вазиятларда ҳамкорликда ҳаракати кузатиб борилди ва қониқарли баҳоланди.
Машқ якунида эса йўл қўйилган камчиликлар ва хатоларни бартараф этиш бўйича фикр алмашилиб, келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди.

Проведены специальные тактико-технические учения
Сегодня, 27 мая, на объектах ООО “UAT”, АО “Uzbekistan airways” были проведены специальные тактические учения на тему “Ликвидация последствий чрезвычайных ситуаций, вызванных землетрясениями и пожарами”.
В учении приняли участие сотрудники Министерства транспорта, Министерства внутренних дел, Национальной гвардии, Министерства здравоохранения, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, ООО “UAT”, а также специальная техника и специалисты, привлеченные из соответствующих ведомств и организаций.
Перед началом учений все службы привели в порядок силовые средства, средства специальной техники, проведены вопросы и беседы по их подготовке и после приступили к проведению учений.
В ходе оперативно-тактических учений осуществлялся контроль и удовлетворительная оценка перемещений личного состава Ответственных служебных структур, навыков использования прикрепленного специального оборудования и средств защиты, а также совместного перемещения структур в чрезвычайных ситуациях.
В завершении состоялся обмен мнениями по устранению допущенных недостатков и ошибок, определены задачи, которые необходимо реализовать в дальнейшем.