МДҲ Мувофиқлаштирувчи транспорт кенгашининг 41-йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 22 декабрь куни видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев иштирок этди.
Россия Федерацияси Транспорт вазири Виталий Савельев раислигида бўлиб ўтган тадбирда 2021 йилда амалга оширилган ишлар натижалари, халқаро транспорт коридорларини ривожлантириш, соҳага рақамли технологияларни кенг жорий ҳамда навбатдаги учрашувларни ўтказиш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев ўз нутқида йиғилиш иштирокчиларини МДҲ Мувофиқлаштирувчи транспорт кенгаши ташкил этилганлигининг 30 йиллиги муносабати билан табриклади. Ўзбекистон томони ташкилотга аъзо давлатлар билан транспорт алоқаларини ривожлантириш бўйича фаол ҳамкорликни амалга оширишга тайёр эканини таъкидлаб ўтди. Шунингдек, вазир ўринбосари ўз нутқи давомида томонлар билан келишилган ҳолда МДҲ Мувофиқлаштирувчи транспорт кенгашининг навбатдаги сессияларини Тошкент шаҳрида ўтказилишини кўриб чиқишни таклиф этди.
Йиғилиш якунида томонлар 2030 йилгача бўлган даврда МДҲни иқтисодий ривожлантириш стратегиясининг биринчи босқичини (2021 - 2025 йй.) амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар режаси бандлари ва 2030 йилгача бўлган даврда МДҲга аъзо давлатларнинг транспорт соҳадаги ҳамкорлигининг устувор йўналишларини амалга ошириш бўйича ишларни давом эттиришга келишиб олдилар.

Состоялось 41-е заседание Координационного транспортного совещания государств – участников СНГ
В совещании, прошедшем 22 декабря текущего года в форме видеоконференции, принял участие заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Жасурбек Чориев.
На мероприятии, прошедшем под председательством министра транспорта Российской Федерации Виталия Савельева, были обсуждены итоги проделанной работы в 2021 году, вопросы, связанные с развитием международных транспортных коридоров, широким внедрением цифровых технологий в отрасль и проведением очередных встреч.
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в своем выступлении поздравил участников заседания с 30-летием образования Координационного транспортного совещания СНГ. Узбекская сторона выразила готовность к активному сотрудничеству по развитию транспортных связей с государствами-членами организации. Также в ходе своего выступления замминистра предложил по согласованию со сторонами рассмотреть вопрос о проведении очередных сессий Координационного транспортного совещания СНГ в городе Ташкенте.
В завершение встречи стороны договорились продолжить работу по реализации пунктов плана мероприятий по реализации первого этапа (2021-2025г.) стратегии экономического развития СНГ и приоритетных направлений сотрудничества СНГ в сфере транспорта до 2030 года.