Ўзбек ҳайдовчилари илк маротаба Афғонистон орқали Покистонга юк ташувларини амалга оширди
Мамлакатимизнинг ташқи иқтисодий алоқаларини ривожлантириш ва ташқи савдо ҳажмини оширишда халқаро бозорларга чиқиш учун логистика муаммоларини муваффақиятли ҳал этиш муҳим омил саналади. Хусусан, денгиз портларига чиқиш ҳамда бу йўналишда қулай транспорт коридорларини яратиш Ўзбекистон учун стратегик вазифа.
Шу нуқтаи назардан давлатимиз раҳбари ташаббуслари билан ушбу йўналишдаги саъй-ҳаракатларни ривожлантириш масаласига алоҳида аҳамият қаратилмоқда. Президентимиз томонидан олиб борилаётган фаол ташқи сиёсати туфайли бугун Ўзбекистон – Покистон муносабатлари янги ривожланиш босқичига кўтарилди.
Янги суръат билан ривожланаётган иқтисодий алоқаларимизнинг кенгайишида Покистон Ислом Республикаси билан транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган лойиҳаларнинг аҳамияти ниҳоятда катта.
Ушбу йўналишдаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, қўшни давлатлар билан транспорт йўлакларини янада диверсификация қилиш, мамлакатимизнинг транзит салоҳиятини ошириш, юкларни транзит қилиш тартибини соддалаштириш учун қўшимча қулай шарт-шароитларни яратиш бўйича белгиланган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан тегишли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 26-27 март кунлари Термиз шаҳрида Ўзбекистон Республикаси, Афғонистон ва Покистон Ислом Республикасининг йирик транспорт-логистика компаниялари, Халқаро автомобиль ташувчилари уюшмаси ҳамда транспорт ва божхона идоралари вакиллари иштирокида транспорт масалалари бўйича уч томонлама ишчи гуруҳининг учрашуви ташкил этилди.
Учрашувда Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон давлатлари ҳудуди бўйлаб автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари жараёнида юзага келаётган муаммолар ва уларни ҳал этиш масалалари юзасидан аниқ чора-тадбирлар режаси белгилаб олинган эди.
Уч томонлама саъй-ҳаракатлар натижасида бугун ушбу транспорт коридорининг тўлақонли фаолият юритиши, юкларнинг қисқа фурсатларда, хавфсиз равишда белгиланган манзилига етказилиши таъминланмоқда.
Бунинг натижаси ўлароқ ўзбекистонлик ҳайдовчилар илк маротаба Ўзбекистон–Афғонистон–Покистон йўналиши бўйлаб юк ташувларини мувафақиятли равишда бажарди.
“Тошкент – Термиз – Мозори-Шариф – Қобул – Пешавор – Карачи” йўналиши бўйлаб 2760 км йўлни босиб ўтган ўзбекистонлик ҳайдовчилар Карачи портидан ортилган юкни (музлатилган гўшт) бир ҳафтада Тошкентга етказиб келди.

Узбекские водители впервые совершили грузовые перевозки через Афганистан в Пакистан
Важным фактором развития внешнеэкономических связей нашей страны и увеличения объемов внешней торговли является успешное решение логистических задач по выходу на международные рынки. В частности, стратегической задачей для Узбекистана является выход к морским портам и создание удобных транспортных коридоров в этом направлении.
В связи с этим по инициативе Главы нашего государства уделяется особое внимание вопросу развития действий в этом направлении. Благодаря активной внешней политике, проводимой Президентом нашей страны, сегодня узбекско – пакистанские отношения вышли на новый уровень развития.
Реализуемые проекты по развитию транспортно-логистического сотрудничества с Исламской Республикой Пакистан имеют большое значение в расширении наших экономических связей, которые развиваются новыми темпами.
В целях обеспечения выполнения поставленных задач по развитию сотрудничества в данном направлении, дальнейшей диверсификации транспортных коридоров с соседними странами, повышению транзитного потенциала страны, созданию дополнительных благоприятных условий для упрощения порядка транзита грузов Министерством транспорта Республики Узбекистан проводится соответствующая работа.
В частности, 26-27 марта текущего года в городе Термез состоялась встреча трехсторонней рабочей группы по вопросам транспорта с участием представителей крупнейших транспортно-логистических компаний Республики Узбекистан, Исламской Республики Афганистан и Пакистана, Международной ассоциации автомобильных перевозчиков, а также транспортных и таможенных органов.
На встрече был определен план конкретных мер по проблемам, возникающим в процессе международных грузовых перевозок автомобильным транспортом по территории Узбекистана, Афганистана и Пакистана, и вопросам их решения.
В результате трехсторонних усилий сегодня обеспечивается полноценное функционирование данного транспортного коридора, доставка грузов в кратчайшие сроки, безопасное прибытие в пункт назначения.
В результате впервые узбекские водители успешно выполнили грузовые перевозки по маршруту Узбекистан – Афганистан – Пакистан.
Узбекские водители, преодолевшие 2760 км по маршруту ”Ташкент–Термез–Мазари-Шариф–Кабул–Пешавар–Карачи", за неделю доставили в Ташкент груз (замороженное мясо) из порта Карачи.