“Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўл қурилиши лойиҳаси муҳокама қилинди
“Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўл қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича ишчи гуруҳининг видеоконференцалоқа шаклидаги навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Қирғизистон томонидан Транспорт, архитектура, қурилиш ва коммуникациялар вазири Г.Абдралиева, Хитой томонидан Ислоҳотлар ва ривожланиш бўйича давлат қўмитасининг Чет эл капитали ва хорижий инвестициялар департаменти бош директори ўринбосари Ч.Чипинг, Ўзбекистон томонидан эса Транспорт вазири ўринбосари А.Мўминов иштирок этишди.
Йиғилишда Хитой томонидан тақдим этилган лойиҳани молиялаштириш модели, йўналиш маршрути ва дала тадқиққотларини келишиш, 2021 йилга мўлжалланган уч томонлама тадбирлар режасини ишлаб чиқиш масалалари муҳокама этилди.
Йиғилиш давомида томонлар мазкур лойиҳани молиялаштириш масаласини ҳал қилишда умумий консенсусни топиш ва биринчи навбатда темир йўл қурилиши йўналиш маршрутларини аниқлаш зарурлигини қайд этишди.
Эпидемиологик вазият барқарорлашгач, техник ишчи гуруҳи билан келишган ҳолда темир йўл маршрутини мувофиқлаштириш ҳамда дала тадқиқот ишларини ўтказиш маълум қилинди.

Обсужден проект строительства железной дороги «Узбекистан - Кыргызстан - Китай»
Состоялось очередное заседание рабочей группы по реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан - Кыргызстан - Китай» в формате видеоконференцсвязи.
В мероприятии приняли участие министр транспорта, архитектуры, строительства и коммуникаций Кыргызстана Г.Абдралиева, заместитель генерального директора Департамента иностранного капитала и иностранных инвестиций Государственного комитета по реформам и развитию Китая Ч.Чипинг, а с узбекской стороны - заместитель министра транспорта А.Муминов.
На совещании были обсуждены представленная Китаем модель финансирования проекта, согласование маршрутов и полевых исследований, разработка трехстороннего плана мероприятий на 2021 год.
В ходе совещания стороны отметили необходимость поиска общего консенсуса в решении вопроса финансирования данного проекта и в первую очередь определения маршрутов железнодорожного строительства.
После стабилизации эпидемиологической ситуации по согласованию с технической рабочей группой заявлена координация железнодорожного маршрута и проведение полевых исследовательских работ.