Ўзбекистон транспорт вазири Қозоғистон Бош вазири билан учрашди
Томонлар транзит ва транспорт соҳасидаги ҳамкорлик истиқболларини, хусусан, юк ташиш ҳажмини кўпайтириш, темир йўл ва автомобиль транспортини ривожлантириш, йирик қўшма инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишни муҳокама қилдилар.
Икки мамлакат стратегик ҳамкорлиги бугун барча соҳаларда, жумладан, транзит ва транспорт соҳасида жадал ривожланмоқда. Қозоғистон ва Ўзбекистон ўзаро савдо ҳажмини ошириш учун транспорт-логистика салоҳиятини ошириш чораларини кўрмоқда.
2021 йил январь-май ойларида товар айланмаси 46 фоизга ошди ва 1,5 миллиард долларни ташкил этди. Қозоғистоннинг Ўзбекистонга экспорти 58,4 фоизга ўсди. Пандемияга қарамай, Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида юк ташишнинг барча турлари кўпайган.
Фақатгина 2021 йилнинг биринчи чорагида контейнер ташувлари 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 57 фоизга ўсиб, 233,9 минг ЙФЭга етди. Жорий йилнинг 6 ойида автомобиль транспортида юк ташиш ҳажми 18 фоизга ўсди ва 1,3 миллион тоннани ташкил этди.
Томонлар шу йилнинг 29 июлидан ҳафтасига икки марта янги «Ақтобе - Нукус» рейсини очишга келишиб олдилар. Айни пайтда Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида ҳафтасига 32 рейс мавжуд.
Учрашув давомида томонлар йирик қўшма инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш - «Дарбаза - Мақтаарал» янги темир йўл линиясини қуриш, «Туркистон - Чимкент - Тошкент» тезюрар магистрал йўлини қуриш ва бошқа режаларни муҳокама қилдилар.

Министр транспорта Узбекистана встретился с Премьер-министром Казахстана
Министр транспорта Узбекистана Ильхом Махкамов встретился с премьер-министром Казахстана Аскаром Маминым.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сфере транзита и транспорта, в частности, увеличение грузооборота, развитие железнодорожного и автомобильного транспорта, реализацию крупных совместных инфраструктурных проектов.
Стратегическое сотрудничество двух стран сегодня динамично развивается во всех сферах, включая транзит и транспорт. Казахстан и Узбекистан принимают меры по наращиванию транспортно-логистического потенциала для увеличения объемов взаимной торговли.
С января по май 2021 года товарооборот увеличился на 46% и составил 1,5 миллиарда долларов. Экспорт Казахстана в Узбекистан вырос на 58,4 процента.
Несмотря на пандемию, между Казахстаном и Узбекистаном отмечается повышение показателей по всем видам грузовых перевозок.
Только за I квартал 2021 года идет увеличение контейнерных перевозок до 233,9 тыс. ДФЭ с ростом на 57% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года. Объем перевозок грузов автомобильным транспортом за 6 месяцев т.г. вырос на 18% и составил 1,3 млн тонн.
Стороны договорились об открытии нового рейса «Актобе - Нукус» два раза в неделю с 29 июля текущего года. В настоящее время между Казахстаном и Узбекистаном осуществляется 32 рейса в неделю.
В ходе встречи стороны обсудили реализацию крупных совместных инфраструктурных проектов, таких как строительство новой железнодорожной линии «Дарбаза - Мактаарал», строительство высокоскоростной магистрали «Туркестан - Чимкент - Ташкент» и другие планы.