Польша билан халқаро юк ташувлари соҳасидаги ҳамкорлик ривожлантирилади
Жорий йилнинг 9 август куни халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш бўйича давлат раҳбари ҳузурида ўтказилган тақдимот давомида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов бошчилигидаги делегация Польша Республикасига ташриф буюрди.
Ташриф давомида Варшава шаҳрида Польша инфратузилма вазири ўринбосари Рафал Вебер ҳамда “Польша халқаро автомобиль ташувчилар уюшмаси” (ZMPD) президенти Ян Бучек билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
Хусусан, халқаро юк ташувлари жараёнида миллий ташувчиларга қулай шарт-шароитларни яратиш, икки томонлама, транзит ва учинчи мамлакатларга/дан юкларини ташиш учун қўшимча рухсатномаларни алмашиш, бугунги вазиятдан келиб чиққан ҳолда муқобил транспорт йўлакларини ишлаб чиқиш юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида қўшимча 1000 дона рухсатномаларни алмашишга, шунингдек, тез фурсатларда Тошкент шаҳрида транспорт масалалари бўйича қўшма комиссия йиғилишини ўтказишга келишиб олди.

Будет развиваться сотрудничество с Польшей в сфере международных грузовых перевозок
9 августа текущего года в целях обеспечения исполнения поручений, данных в ходе презентации перед главой государства по развитию и диверсификации международных транспортных коридоров, делегация во главе с министром транспорта Ильхомом Махкамовым посетила Республику Польша.
В ходе визита в Варшаве состоялась встреча с заместителем министра инфраструктуры Польши Рафалом Вебером и президентом польской Ассоциации международных автомобильных перевозчиков (ZMPD) Яном Бучеком. На встрече было обсуждено текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества в сфере международных грузовых перевозок автомобильным транспортом.
В частности, состоялся обмен мнениями по созданию благоприятных условий для национальных перевозчиков в процессе международных грузовых перевозок, обмену дополнительными разрешениями на двусторонние, транзитные и грузовые перевозки в/из третьих стран, разработке альтернативных транспортных коридоров, исходя из сложившейся ситуации.
Стороны договорились в целях развития сотрудничества в сфере международных грузовых перевозок автомобильным транспортом обменяться дополнительно 1000 разрешениями, а также при первой же возможности провести в городе Ташкенте заседание Совместной комиссии по вопросам транспорта.