Транспорт соҳасини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида транспорт соҳасини ислоҳот қилишга бағишланган видеоконференция шаклида йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Транспорт вазирлиги, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ, “Uzbekistan Airports” АЖ, Давлат активларини бошқариш агентлиги, Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги, Монополияга қарши курашиш қўмитаси ва бошқа тегишли идора ва ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Бир қатор давлатларда автомобиль орқали юк ташиш чекланганлиги сабабли юк ташишнинг асосий қисми темир йўл коммуникациялари орқали амалга оширилаётганлиги муносабати билан пандемия шароитида республика иқтисодиёти учун стратегик аҳамиятга эга бўлган темир йўл транспорти соҳасини ривожлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар танқидий кўриб чиқилди. Жорий йилнинг январь-июль ойларида халқаро юк ташувларининг умумий ҳажми 17,8 млн тоннани (ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 110%) ташкил этди.
Қабул қилинган чора-тадбирларга қарамасдан, ушбу соҳанинг ривожланишига тўсқинлик қилувчи тизимли муаммолар долзарб бўлиб қолаётганлиги таъкидланди: монополизмнинг юқори даражаси ва рақобат муҳитининг етишмаслиги, тарифларни белгилашнинг шаффоф бўлмаган тизими, юқори операцион харажатлар, хизматларни рақамлаштиришнинг паст даражаси, етказиб беришда тез-тез рўй бераётган узилишлар ва бошқа омиллар.
Парвозлар жўғрофиясини кенгайтириш ва юк ҳажмини оширишнинг қониқарсиз динамикаси, шунингдек, ягона ривожланиш стратегиясининг ва кейинги ислоҳотларни амалга оширишнинг аниқ йўналишлари мавжуд эмаслиги кузатилаётган авиация соҳасида ҳам юзага келган вазият алоҳида муҳокама қилинди. Бу ҳолат жорий эпидемиологик вазият туфайли жорий йилнинг биринчи ярмида йўловчи рейслар ҳажмининг кескин тушиб кетиши ва миллий авиаташувчи даромадларининг сезиларли даражада пасайиши билан мураккаблашмоқда.
Ушбу соҳада ҳам ечими Ўзбекистон авиация соҳасининг инвестицион жозибадорлигини ошириш ва рақобатбардошлигини таъминлаш учун зарур шарт ҳисобланган муаммоли масалалар аниқланди, жумладан, аэропортлар ўтказиш қувватининг етишмаслиги, хизматлар ривожланишининг паст даражаси, мамлакатда ишлаб чиқарилмайдиган авиация техник маҳсулотлари ва товар-моддий қийматликларни импорт қилишда фуқаро авиацияси корхоналарининг ҳаражатлари шунингдек, бошқа мамлакатларга нисбатан техник хизмат кўрсатиш ва ёқилғи қуйиш маҳсулотларига ўрнатилган юқори нархлар.
Амалга оширилган ишлар ва ушбу йўналишларда кўрилаётган чора-тадбирлар юзасидан тегишли идоралар раҳбарларининг ҳисоботларини кўриб чиқиш натижалари асосида темир йўл транспорти ва фуқаро авиацияси соҳаларини янада такомиллаштириш бўйича мақсадли кўрсатмалар берилди.
Хусусан, Транспорт вазирлиги ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖга миллий темир йўл тизимини тубдан ислоҳ қилиш концепциясини ишлаб чиқиш вазифаси топширилди. Концепцияда соғлом рақобат муҳитини яратиш, транспорт жараёнларини такомиллаштириш ва тариф сиёсатининг шаффофлигини ошириш, замонавий корпоратив бошқарувни жорий этиш ва иш жараёнларини рақамлаштириш мақсадида темир йўл ташувларига хусусий операторларни жалб этиш чоралари назарда тутилади.
Бундан ташқари, Транспорт вазирлиги, “Uzbekistan airways” АЖ ва “Uzbekistan Airports” АЖ раҳбарларига тарифларни оптималлаштириш, хизматлар сифатини ошириш, юк ташишни ривожлантириш ва тегишли инфратузилмани замонавийлаштириш, шунингдек, фуқаро авиацияси соҳасида давлат-хусусий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқиш топширилди.

Обсуждены вопросы развития сферы транспорта
Под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось совещание, посвященное обсуждению вопросов реформирования транспортной отрасли, в котором приняли участие руководители Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства транспорта, АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Uzbekistan airways», АО «Uzbekistan Airports», Агентства по управлению государственными активами, Агентства по развитию государственно-частного партнерства, Антимонопольного комитета и других профильных ведомств и организаций.
Были критически рассмотрены реализуемые меры по развитию сектора железнодорожного транспорта, обладающего в условиях пандемии стратегическим значением для экономики Республики в связи с тем, что в виду ограничений на автомобильные перевозки, введенных в ряде стран, основной поток грузоперевозок в настоящее время осуществляется посредством железнодорожных коммуникаций. Только в январе-июле текущего года общий объем международных железнодорожных грузоперевозок в Узбекистане составил 17,8 млн тонн (рост – 110% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года).
Отмечено, что несмотря на предпринимаемые меры, остаются актуальными системные проблемы, препятствующие развитию данной отрасли: высокий уровень монополизма и отсутствие конкурентной среды, непрозрачная система тарифообразования, высокие эксплуатационные издержки, низкая степень цифровизации услуг, частые срывы поставок и другие факторы.
Отдельно была рассмотрена текущая ситуация в авиационном секторе, где наблюдается неудовлетворительная динамика расширения географии и увеличения объемов грузоперевозок, а также отсутствие единой стратегии развития и конкретных направлений для реализации дальнейших реформ, что усугубляется резким падением объемов пассажирских рейсов в первой половине текущего года в связи с текущей эпидемиологической обстановкой и значительным снижением доходов национального авиаперевозчика.
В данной сфере также определены проблемные вопросы, решение которых является необходимым условием для дальнейшего повышения инвестиционной привлекательности и обеспечения конкурентоспособности авиационной отрасли Узбекистана: недостаточная пропускная способность аэропортов, низкий уровень развития услуг, расходы предприятий гражданской авиации при ввозе из-за рубежа авиационно-технических изделий и товарно-материальных ценностей, не производимых в Республике, а также высокие по сравнению с другими странами цены на обслуживание и топливо-заправочные материалы.
По итогам рассмотрения отчетов руководителей соответствующих ведомств о проделанной работе и реализуемых мерам в данных направлениях, были даны адресные поручения по дальнейшему совершенствованию сфер железнодорожного транспорта и гражданской авиации.
В частности, руководству Министерства транспорта и АО «Узбекистон темир йуллари» поручено разработать концепцию коренной реформы национальной железнодорожной системы, которая должна будет предусматривать меры по привлечению частных операторов к железнодорожным перевозкам для создания здоровой конкурентной среды, совершенствованию транспортных процессов и повышению прозрачности тарифной политики, внедрению современного корпоративного управления и цифровизации рабочих процессов.
Помимо этого, руководителям Министерства транспорта, АО «Uzbekistan airways» и АО «Uzbekistan Airports» было поручено выработать конкретные предложения по оптимизации тарифов, повышению качества услуг, развитию грузоперевозок и модернизации соответствующей инфраструктуры, а также расширению государственно-частного партнерства в сфере гражданской авиации.