Транспорт вазирилигида «МАЗ» ОАЖ билан музокаралар бўлиб ўтди
Транспорт вазирлигида Беларусь Республикасининг “Минск автомобиль заводи” ОАЖ вакиллари билан музокаралар бўлиб ўтди. Транспорт вазири ўринбосари в.б Д.Дехканов «МАЗ» ОАЖ бош директори ўринбосари С.Шуляк билан учрашувда корхона томонидан ишлаб чиқарилаётган турли моделдаги автобусларни Ўзбекистон бозорига етказиб бериш масалалари юзасидан фикр алмашишди.
«МАЗ» ОАЖ бош директори ўринбосари Сергей Шуляк Ўзбекистон билан йўловчи ташиш соҳасини ривожлантириш йўлида яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини маълум қилди. Бунда компания имтиёзли молиялаштир ва хизмат кўрсатишнинг тўлиқ цикли (молиялаштириш, маҳсулотларни етказиб бериш ва сервис хизматлари кўрсатиш) йўналишида ишлашга тайёрлигини билдирди.
-Компания Ўзбекистон бозорига турли ҳажмдаги ва модификациядаги автобуслар, электробуслар ҳамда аэропортлар учун перон автобусларни етказиб беришга ва бу борада ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришдан манфаатдор,- деди Сергей Шуляк.
Транспорт вазири ўринбосари в.б Даврон Дехканов автотранспортда йўловчи ташиш соҳасида кўрсатилаётган хизматлар сифатини оширишда мавжуд автобус паркини янгилаш ўта муҳим масала эканлигини қайд этиб ўтди. Бошқа  тармоқлардан фарқли равишда бугунги кунда автотранспорт соҳасида хусусий секторнинг улуши 80 % ташкил этади. Вилоятларда йўловчи ташиш хизматларини кўрсатаётган корхоналарда эса ўрта сиғимли автобуслар харид қилиш бўйича талаб юқори.
Ушбу жиҳатларни инобатга олган ҳолда томонлар йўловчи ташиш соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларни «МАЗ» корхонасининг маҳсулотлари билан яқиндан таништириш бўйича ҳамкорликда ишлашга келишиб олди.

В Министерстве транспорта проведены переговоры с ОАО "МАЗ"
4 марта текущего года в Министерстве транспорта прошли переговоры с представителями ОАО "Минский автомобильный завод" (Беларусь). Заместитель министра транспорта Д.Декканов встретился с заместителем генерального директора "МАЗ" С.Шуляком, в целях обсуждения вопросов поставок различных моделей автобусов на рынок Узбекистана.
Сергей Шуляк, заместитель генерального директора "МАЗ", выразил готовность тесно сотрудничать с Узбекистаном в развитии пассажирских перевозок. В то же время компания выразила готовность работать над полным циклом льготного финансирования и услуг (финансирование, поставка товаров и услуг).
«Компания заинтересована в поставке автобусов, электробусов и автобусов для аэропортов различных размеров и модификаций на рынок Узбекистана и дальнейшего развития сотрудничества в этом направлении», - сказал Сергей Шуляк.
И.о. заместителя министра транспорта Даврон Дехканов отметил важность модернизации существующего автобусного парка для повышения качества обслуживания пассажиров. В отличие от других секторов, сегодня доля частного сектора в сфере автомобильного транспорта составляет 80%. В областях имеется высокий спрос на автобусы средней вместимости.
Принимая во внимание данные аспекты, стороны договорились о совместной работе по ознакомлению предприятий, занимающихся пассажирскими перевозками, продукцией МАЗ.