Янги Ўзбекистон: минтақаларни боғловчи кўприк
2023 йил 6 июль куни пойтахтимиздаги Event Hall мажмуасида бўлиб ўтаётган “Шериклик ташаббуслари ҳафталиги” доирасида “Йирик транспорт инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш тажрибалари – иқтисодий ўсишининг асосий тамойили” ҳамда “Ўзаро боғлиқликни барча транспорт соҳаларда ривожлантириш: долзарб таклифлар ва ечимлар” мавзуларда панель сессиялари бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Махкамов, Тожикистон Республикаси транспорт вазири Азим Иброҳим, Қирғиз Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазири Тилек Текебаев, Латвия Республикаси транспорт вазирлиги Давлат котиби ўринбосари Улдис Рейманис, ТРАСЕКА Бош котиби Асет Асавбаев, ЕТТБнинг Бош банкири Александр Татьянин, Жаҳон банки мутахассиси Гарсио Навваро, USAIDнинг “Марказий Осиёда савдо” лойиҳаси транспорт коридорларини ривожлантириш бўйича маслаҳатчиси Айжан Бейсеева, UBC бизнес-клублари ассоциацияси президенти Весселин Халачев, “DB Engineering & Consulting GmbH” компаниясининг лойиҳалар менежери Иннокентий Загуменов, TAV Technologies компаниясининг Америка, Европа ва МДҲ мамлакатлари бўйича вице-президенти Айтан Масталиева, “ATR” компаниясининг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича вице-президенти Жероми Габори, Bougues consruction” компанияси тижорат директори Оливье Клюзен иштирок этди.
Мазкур панель сессиялари ишида Қозоғистон, Туркманистон, Беларусь, Озарбайжон, Латвия, Австралия, Жанубий Корея, Хитой, Франция, Япония, Туркия, Германия, Австрия  каби давлатлардан 50 дан ортиқ хорижий меҳмонлар бевосита қатнашди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Очилбой Раматов кириш сўзи билан очиб берди. Ўз нутқида О.Раматов сўнгги йилларда мамлакатимиз транспорт тизимини ислоҳ қилиш борасида амалга оширилаётган ишларга тўхталиб ўтди. Шунингдек, минтақада транспорт коммуникацияларини ривожлантиришнинг асосий муаммолари ва уларнинг ечими юзасидан ҳамкорликдаги саъйи-ҳаракатларнинг аҳмиятини алоҳида таъкидлади.
“Биз Евроосиё минтақасининг барча йўналишлари бўйлаб халқаро мультимодал ташувлар ва транспорт коридорларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқдамиз. Ўзбекистон учун Европа, Кавказ ва Осиёнинг барча мамлакатлари билан ташқи савдо соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш жуда муҳимдир. Бугун, биз "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон" ва "Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон" темир йўл линияларини қуриш лойиҳаларини амалга оширишга ҳар қачонгидан ҳам яқинроқмиз. Хусусан, “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўлини қуриш лойиҳасининг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқиш ишлари якунланди”, деди – бош вазир ўринбосари.
“Шунингдек, Ҳинд океани портларига чиқиш имкониятини таъминлайдиган “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўл линиясининг қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича жадал ишлар олиб борилмоқда. Аралаш транспорт турларидан фойдаланган ҳолда МДҲ мамлакатларидан Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон орқали Ҳинд океанининг портларига чиқиш йўли билан, шунингдек, Осиё-Тинч океани мамлакатларидан Қирғизистон – Ўзбекистон орқали Шарқий Европа ва Жанубий Осиё мамлакатларига янги коридорлар шаклланмоқда. Амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида биз бутун Евроосиёни қамраб оладиган истиқболли транспорт йўлаклари шаклланишининг бошида турибмиз”, – дея таъкидлади О.Раматов.
Шундан сўнг, Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Махкамов транспорт инфратузилма лойиҳалари, соҳани рақамлаштириш ҳамда муқобил транспорт коридорларини ташкил этиш ва ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишларга тўхталиб ўтди.
Илҳом МАХКАМОВ,  Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири:
— Бугунги кунда ҳам Шарқдан Ғарбга, Жанубдан Шимолга олиб борадиган транспорт магистрал йўллари айнан Ўрта Осиёда кесишмоқда. Тўғри ишлаб чиқилган транспорт сиёсати нафақат Ўзбекистон ва Марказий Осиё, балки умуман Евроосиё қитъаси иқтисодиётини ривожлантиришга хизмат қилади. Сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистонда халқаро юк ташувларининг барқарор ўсиш суръати кузатилиб, ўртача йиллик ўсиш суръати 8% ни ташкил этди.
Халқаро вазиятнинг тез ўзгариши, геосиёсий кескинликнинг ўсиб бориши транспорт инфратузилмасини такомиллаштириш ва юк ташиш ташқи савдо йўналишларини диверсификация қилишда ҳар томонлама ва мувофиқлаштирилган ёндашувни талаб этмоқда. Шу нуқтаи назардан ташқи савдо ва транзит юк ташувлари ҳажмини ошириш мақсадида Европа Иттифоқи ва МДҲ давлатларидан Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон орқали Ҳинд океани портларига чиқиш имкониятига эга янги мультимодал транспорт йўналишларини шакллантириш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда.
Трансчегаравий савдони, шунингдек, МДҲ давлатларининг Жанубий Осиё мамлакатлари билан савдо алоқаларини ривожлантиришни рағбатлантириш мақсадида “Термиз” халқаро савдо маркази қурилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Афғонистон ва Покистон билан биргаликда Ўзбекистон–Афғонистон-Покистон темир йўли қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича салмоқли ишларни олиб бормоқда.
Лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида Марказий Осиё мамлакатлари учун Покистон ва Ҳиндистон темир йўлларига, шунингдек, Арабистон денгизи портларига чиқадиган янги ва энг қисқа транзит коридорларини шакллантириш ва юк ташиш вақти ва нархини 30-40% га камайтириш имконияти яратилади.
Улдис РЕЙМАНИС, Латвия Республикаси транспорт вазирлиги Давлат котиби ўринбосари:
— Айнан Европа ва Осиё ўртасида халқаро савдони ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш ва фаровонликни таъминлашда транспорт ва логистиканинг ўрни алоҳида. Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ўртасида интермодал ва мультимодал трансчегаравий ҳамда транзит транспорт хизматлари кўрсатишни ривожлантириш, шунингдек, Болтиқ денгизи мультимодал коридори орқали Европа Иттифоқидан Марказий Осиё мамлакатлари учун етказиб бериш занжири салоҳиятини мустаҳкамлаш ва кенгайтириш долзарб вазифа. Айнан транспорт соҳасидаги ўзаро ҳамкорлигимиз ушбу вазифани уддалашга хизмат қилмоқда.
Александр ТАТЬЯНИН, ЕТТБнинг Бош банкири:
— Бугунги кунга келиб ЕТТБ умумий инвестициялари 12 млрд АҚШ долларидан ошди. Йил сари биз ушбу ҳажмнинг ярмини яшил энергетика, яшил транспорт тизими ҳамда яшил технологиялар билан боғлиқ лойиҳаларга ажратмоқдамиз. Бизнинг мақсадимиз яшил лойиҳалар улушини оширишдан иборат. Айнан ушбу йўналишда жорий йил “Самарқанд - яшил шаҳр” (GCAP) ҳаракат режаси доирасида электробуслар қатновини йўлга қўйиш бўйича лойиҳанинг биринчи босқичини бошладик. Унга мувофиқ Самарқанд шаҳрига 100 дона электробуслар сотиб олинади. Лойиҳанинг навбатдаги босқичида эса яна 200 дона электробусларни сотиб олиш кўзда тутилган.
Шунингдек, “Uzbekistan airports” АЖ билан аэропорт ускуналарини янгилаш бўйича пилот лойиҳани амалга оширмоқдамиз. Бугунги кунда ЕТТБ умумий портфелида Ўзбекистон инвестициялар ҳажми бўйича 5 ўринда турибти. Кейинги йиллар давомида биз кредит ва грант маблағларини ажратган ҳолда инвестициялар ҳажмини оширишни мақсад қилганмиз.
Навваро ГАРСИО, Жаҳон банкининг транспорт шўбаси молия мутахассиси
— Ўзбекистонда транспортни ривожлантириш учун кенг кўламли имкониятлар яратилганидан жуда мамнунмиз ва ишончли ҳамкорлигимизни давом эттиришга тайёрлигимизни билдирамиз.
Транспорт вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда бошқа ташкилотлар билан алоқаларни кучайтириш тарафдоримиз ва уларнинг очиқлигини таъминлашда ёрдам бермоқчимиз.
Иннокентий Беляков-ЗАГУМЕНОВ,  “DB Engineering & Consulting GmbH” компаниясининг лойиҳалар менежери
— Биз Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси доирасида юртингизни барқарор ривожлантириш ҳамда унинг жаҳондаги нуфузини ошириш, шунингдек, транспорт-логистика тизимини яхшилаш борасидаги кенг кўламли ислоҳотлардан хабардормиз. Мазкур ислоҳотлар туфайли Ўзбекистон иқтисодиётининг изчил ўсиши транспорт-коммуникация комплексини жадал ривожлантиришни талаб этмоқда.
Темир йўл инфратузилмаси мураккаб ва капитал талаб қилувчи тизим бўлиб, дастлабки қўшма лойиҳаларимиздан бири — “Ангрен-Поп” темир йўл линиясини қуриш ва электрлаштириш бўйича амалга оширилган кенг кўламли лойиҳа Фарғонани Тошкент вилояти билан боғлаш имконини берди. Германиялик мутахассислар иштирокида мазкур лойиҳа доирасида МДҲда ўзига хос — узунлиги 19 километрдан ортиқ бўлган темир йўл туннели барпо этилди. “DB Engineering & Consulting GmbH” компанияси мутахассислари мураккаб тоғли ҳудудларда туннел қуришда илғор услуб ва технологияларни қўллади. Ушбу лойиҳа “Ўзбекистон темир йўллари” АЖнинг “DB Engineering & Consulting GmbH” компанияси билан турли инфратузилма объектларини қуриш бўйича ҳамкорлигини мустаҳкамлади. Натижада 2019–2021 йилларда Тошкент шаҳри қурилиши бўйича лойиҳалар биргаликда амалга оширилди. Айни пайтда Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилма инвестициялари банки ва “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 437 миллион АҚШ долларидан ортиқ бўлган “Бухоро — Мискин — Урганч — Хива” линиясини электрлаштириш ишлари биргаликда бажарилмоқда.
Мазкур лойиҳа амалга оширилиши туфайли Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини ошириш, транзит йўлаклари ўтказиш имкониятини ошириш ва ҳавога чиқадиган зарарли газларни камайтириш мумкин. Лойиҳа якунига етгач, тезюрар поездларни ишга тушириш режалаштирилган. Бу эса йўловчиларнинг Тошкентдан Урганчгача қатнов вақтини 7 соатга (ҳозир 18 соат) қисқартиради.
Бу лойиҳаларнинг барчаси Ўзбекистон ва минтақанинг жадал ривожланишига мамлакатингиз ва Германия компанияларининг самарали ўзаро манфаатли ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлари орқали эришиш мумкинлигини тасдиқлайди. Шубҳасиз, транспорт соҳасидаги ислоҳотлар натижалари Ўзбекистон темир йўллари ва бутун транспорт тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш имконини беради. Бу эса мамлакат тараққиёти ва яшаш сифатини оширишга самарали таъсир кўрсатади.
Тилек ТЕКЕБАЕВ, Қирғиз Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазири:
— Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш борасида фаол ишлар олиб борилмоқда. Хусусан, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилиши лойиҳасини амалга ошириш борасидаги ишлар бунга яққол мисол бўла олади. Айнан транспорт-инфратузилмавий коммуникацияларни такомиллаштириш ва Марказий Осиёга халқаро транзит юк ташувчиларини жалб этиш минтақа давлатларини бирлаштирувчи энг муҳим йўналишлардан биридир. Шу маънода Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилиши лойиҳасининг амалга оширилиши Марказий Осиёни яхлит логистика хабига, яъни жаҳоннинг муҳим бозорига айлантиришга ҳисса қўшади.
Тадбир давомида хорижлик мутахассислар ҳар бир мамлакатнинг иқтисодий ва ижтимоий ривожланишида ҳал қилувчи ўринни  эгаллаган транспорт соҳасида йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш тажрибаларига тўхталиб ўтди. Шунингдек, ўзаро боғлиқликни барча транспорт соҳаларда ривожлантириш юзасидан долзарб таклифлар илгари сурилди.
Мазкур йўналишда янги транспорт коридорларини ташкил этиш бўйича Ўзбекистон томонидан илгари сурилаётган лойиҳалар алоҳида эътироф этилди.

Новый Узбекистан: мост, соединяющий регионы
6 июля 2023 года в рамках “Международной недели партнерских инициатив”, которая проходит в столичном комплексе Event Hall, состоялись панельные сессии на тему “Опыт реализации крупных проектов транспортной инфраструктуры – главный принцип экономического роста" и "Развитие взаимосвязанности во всех сферах транспорта: актуальные предложения и решения".
На мероприятии приняли участие министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов, министр транспорта Республики Таджикистан Азим Иброхим, министр транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики Тилек Текебаев, заместитель государственного секретаря Министерства транспорта Латвийской Республики Улдис Рейманис, генеральный секретарь TRASEKA Асет Асавбаев, главный банкир ЕБРР Александр Татьянин, эксперт Всемирного банка Гарсио Навваро, советник по развитию транспортных коридоров проекта USAID "Торговля в Центральной Азии" Айжан Бейсеева, президент Ассоциации бизнес-клубов UBC Весселин Халачев, менеджер проектов компании “DB Engineering & Consulting GmbH” Иннокентий Загуменов, вице-президент компании TAV Technologies по странам Америки, Европы и СНГ Айтан Масталиева, вице-президент компании “ATR” по странам Европы и Центральной Азии Жероми Габори, коммерческий директор компании Bougues perception Оливье Клюзен.
В работе данных панельных сессий приняли непосредственное участие иностранные гости в количестве более 50 человек из таких стран, как Казахстан, Туркменистан, Беларусь, Азербайджан, Латвия, Австралия, Южная Корея, Китай, Франция, Япония, Турция, Германия, Австрия.
Мероприятие открыл Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбай Раматов. В своем выступлении А.Раматов отметил проводимые за последние годы работы по реформированию транспортной системы нашей страны. Он также отдельно остановился на основных проблемах развития транспортных коммуникаций в регионе и значимости совместных действий по их решению.
“Мы уделяем особое внимание вопросу развития международных мультимодальных перевозок и транспортных коридоров по всем направлениям Евроазиатского пространства. Для Узбекистана очень важно и далее развивать сотрудничество во внешней торговле со всеми странами Европы, Кавказа и Азии. Сегодня, мы как никогда близки к реализации проектов по строительству железнодорожных линий «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и «Узбекистан – Афганистан – Пакистан». В частности, завершена разработка технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай»”- сказал заместитель премьер-министра.
“Ведутся интенсивные работы по реализации проекта строительства железнодорожной линии «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», которая даст возможность выхода к портам Индийского океана. Уже формируются новые коридоры с использованием смешанных видов транспорта по маршрутам из стран СНГ через Узбекистан – Афганистан – Пакистан с выходом к портам Индийского океана, а также из стран АТР через Кыргызстан – Узбекистан в страны Восточной Европы и Южной Азии. В результате проведенных мероприятий, мы стоим на истоках формирования перспективных транспортных коридоров, охватывающих всю Евразию.” – отметил А.Раматов.
После этого министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов проинформировал о проводимых работах по проектам транспортной инфраструктуры, цифровизации отрасли, организации и развитии альтернативных транспортных коридоров.
Илхом Махкамов, министр транспорта Республики Узбекистан
— Сегодня именно в Средней Азии пересекаются транспортные магистрали, ведущие с Востока на Запад, с Юга на Север. Правильно выработанная транспортная политика способствует развитию экономики не только Узбекистана и Центральной Азии, но и в целом Евроазиатского континента. За последние 5 лет в Узбекистане наблюдается устойчивый темп роста международных грузоперевозок со среднегодовым темпом роста 8 %.
Стремительные изменения международной ситуации, рост геополитической напряженности требует комплексной и скоординированной работы над совершенствованием транспортной инфраструктуры
и диверсификации внешнеторговых маршрутов перевозки грузов.
Для увеличения объема внешней торговли и перевозок транзитных грузов ведется активная работа по формированию новых мультимодальных транспортных маршрутов из стран ЕС, СНГ через Узбекистан – Афганистан – Пакистан с выходом к портам Индийского океана.
В целях стимулирования развития приграничной торговли, а также торговли стран СНГ со странами Южной Азии построен международный торговый центр «Термез». Кроме того, Узбекистан совместно с Афганистаном и Пакистаном ведет активную работу по реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Афганистан - Пакистан».
Реализация проекта позволит странам Центральной Азии сформировать новые и кратчайшие транзитные коридоры с выходом на пакистанские и индийские железные дороги, а также к портам Аравийского моря и сократит сроки и стоимость транспортировки грузов на 30-40 %.
Улдис Рейманис, заместитель государственного секретаря Министерства транспорта Латвийской Республики
— В обеспечении устойчивого экономического роста и процветания за счет развития международной торговли между Европой и Азией особую роль занимает транспорт и логистика. Актуальной задачей является развитие предоставления интермодальных и мультимодальных трансграничных и транзитных транспортных услуг между Центральной Азией и Европейским Союзом, а также укрепление и расширение возможностей цепочки поставок для стран Центральной Азии из Европейского Союза через мультимодальный коридор Балтийского моря. Именно наше взаимодействие в области транспорта помогает справиться с этой задачей.
Александр Татьянин, главный банкир ЕБРР
— На сегодняшний день общий объем инвестиций EБРР превысил 12 миллиардов долларов США. Из года в год мы распределяем половину этого объема на проекты, связанные с зеленой энергетикой, зеленой транспортной системой и зелеными технологиями. Наша цель - увеличить долю "зеленых" проектов. Именно в этом направлении мы в этом году начали первую фазу проекта по организации движения электробусов в рамках плана действий Самарканд - зеленый город (GCAP). В соответствии с ним для города Самарканда будет приобретено 100 электробусов. А на следующем этапе проекта предусмотрено приобретение еще 200 электробусов.
Мы также осуществляем пилотный проект по модернизации оборудования аэропортов совместно с АО "Uzbekistan Airways". Сегодня в общем портфеле EБРР Узбекистан занимает 5-е место по объему инвестиций. В течение следующих лет мы намерены увеличить объем инвестиций за счет выделения кредитных и грантовых средств.
Гарсио Навваро, специалист по финансам транспортного сектора Всемирного банка
— Мы очень удовлетворены масштабными возможностями для развития транспорта в Узбекистане и выражаем готовность продолжать наше надежное сотрудничество. Мы сторонники укрепления отношений с Министерством транспорта, Министерством финансов и другими организациями и намерены оказывать практическое содействие в обеспечении их открытости.
Иннокентий Беляков-ЗАГУМЕНОВ, менеджер проектов компании “DB Engineering & Consulting GmbH”
— Мы осведомлены о масштабных реформах, осуществляемых на пути устойчивого развития страны и повышения её авторитета в мире, а также совершенствования транспортно-логистической системы в рамках стратегии развития Нового Узбекистана. В связи с этими реформами последовательный рост экономики Узбекистана требует быстрого развития транспортно-коммуникационного комплекса.
Железнодорожная инфраструктура - сложная и капиталоемкая система, один из наших первых совместных проектов — масштабный проект по строительству и электрификации железнодорожной линии Ангрен-Пап  позволил соединить Фергану с Ташкентской областью. В рамках этого проекта при участии немецких специалистов на территории СНГ был построен железнодорожный тоннель протяженностью более 19 километров. Специалисты "DB Engineering & Consulting GmbH" применили передовые методы и технологии при прокладке тоннелей в сложных горных районах. Этот проект укрепил сотрудничество АО "Узбекистон темир йуллари" с DB Engineering & Consulting GmbH по строительству различных инфраструктурных объектов. В 2019-2021 годах были совместно реализованы проекты по строительству в городе Ташкенте. На данный момент электрификация линии Бухара — Мискин — Ургенч — Хива общей стоимостью более 437 миллионов долларов США осуществляется совместно за счет средств Азиатского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций и Акционерного общества "Узбекистон темир йуллари".
Реализация этого проекта позволит увеличить туристический потенциал Узбекистана, повысить пропускные возможности транзитных коридоров и снизить выбросы вредных газов. По завершении проекта планируется запустить скоростные поезда, что сократит время в пути пассажиров из Ташкента в Ургенч на 7 часов (сейчас 18 часов).
Все эти проекты подтверждают, что стремительное развитие Узбекистана и региона может быть достигнуто благодаря эффективному взаимовыгодному сотрудничеству вашей страны и немецких компаний. Очевидно, что результаты реформ в сфере транспорта позволят вывести железные дороги Узбекистана и всю транспортную систему в целом на качественно новый уровень. Это эффективно влияет на развитие страны и качество жизни.
Тилек Текебаев, министр транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики
— Сегодня ведется активная работа по развитию сотрудничества в области транспорта и логистики между нашими странами. В частности, работа по реализации проекта строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан является наглядным примером этого. Именно улучшение транспортных и инфраструктурных коммуникаций и привлечение международных транзитных грузоперевозчиков в Центральную Азию является одним из важнейших направлений, объединяющих страны региона. В этом смысле реализация проекта строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан способствует превращению Центральной Азии в единый логистический хаб, а именно мировой рынок.
В ходе мероприятия зарубежные специалисты обсудили опыт реализации крупных инфраструктурных проектов в области транспорта, который имеет решающее значение в экономическом и социальном развитии каждой страны. Кроме того, были выдвинуты актуальные предложения по развитию взаимосвязанности во всех сферах транспорта.
В этом направлении положительно оценены продвигаемые Узбекистаном проекты по созданию новых транспортных коридоров.